Sport

ÎNVINGĂTOR LA VIENA: Un băimărean a câștigat proba de 14 km la semimaratonul Dunării desfășurat în Ziua de Paște la Viena (galerie foto)

Astăzi la Viena s-a desfășurat ediția cu numărul 20 al concursului intitulat Semimaratonul Dunării Viena 2019.

Iuliu Grec (35 ani), din Baia Mare, a concurat la proba de 14 kilometri, probă pe care a și câștigat-o.

”A fost prima oară când am concurat, deși am câștigat până acum mai multe concursuri. A fost un sentiment frumos să ajung primul la panglica de la sosire și să urc pe cea mai inaltă treaptă a podiumului. Am fost foarte bucuros când speakerul a rostit de mai multe ori numele țării mele, România. Totodată acesta a fost surprins să audă că am venit special la Viena pentru acest concurs. Organizarea a fost… ca în Austria. Traseul competitiv, aproape plat. Am scos un timp bun, dar puteam și mai bun dacă nu ajungeam la Viena de vineri și nu eram nevoit să conduc autoturismul ieri pentru a ajunge din România la Viena. A mai fost și vântul puternic. Dar mă bucur că am câștigat” a spus Iuliu Grec.

Jandarmii maramureşeni, la Campionatul Naţional de Înot al MAI

Vasile Dale

FABRICA DE CAMPIONI: 62 de copii aduși în Baia Mare pentru primul lor antrenament