BREAKING NEWSImportant

50 de ani de pasiune, știință și suflet la Muzeul de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare!

”Am fost prezent, ieri, la Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza”, un loc special pentru Maramureș, un loc unde știința se împletește cu emoția și cu respectul față de patrimoniul nostru. Am participat cu bucurie la evenimentul care marchează 50 de ani de la înființarea Secției de Științe ale Naturii (1976–2026).

De la viziunea și pasiunea lui Victor Gorduza, de la primele „flori de mină”, până la muzeul modern de astăzi, această instituție a crescut frumos, prin muncă, dăruire și dragoste pentru cunoaștere. Astăzi, muzeul înseamnă expoziții valoroase, educație pentru elevi și studenți, cercetare, ieșiri de teren, școli de vară și evenimente care aduc știința mai aproape de oameni.

Ca președinte al Consiliului Județean Maramureș, instituție în subordinea căreia se află muzeul, sunt mândru de ceea ce a devenit acest loc și de rolul său educațional, cultural și științific. Este un reper nu doar pentru Baia Mare, ci pentru întreaga țară.

La mulți ani, Muzeului de Mineralogie „Victor Gorduza”!

Felicit din inimă managerul muzeului și întreaga echipă pentru profesionalism, dedicare și pentru felul în care duc mai departe această moștenire valoroasă. Munca voastră se vede și se simte.

Maramureșul are comori nu doar în subsol, ci și în oamenii care știu să le prețuiască și să le pună în valoare!” transmite Gabriel Zetea, președinte al CJ Maramureș.

Te-ar putea interesa si

FOTO/VIDEO: 100 de polițiști își cer drepturile în fața Prefecturii Maramureș

Vasile Dale

Dar din Dar pentru Educație” – Implică-te și susține extinderea și renovarea Școlii „Nicolae Iorga” din Baia Mare!

Redactie

Stațiunea Turistică Tășnad, destinația de vacanță accesibilă tuturor – vezi tarifele și beneficiile acestei locații de concediu

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.