Eveniment

ANUNŢ OFICIAL DE LA VATICAN: Slujbele de Paști vor fi ținute de Papa Francisc, fără public

Slujbele din Săptămâna Sfântă, dinaintea Paștelui catolic, se vor ține fără public de către Papa Francisc, au anunțat oficialii de la Vatican.

Decizia a fost luată în contextul situației provocate de pandemia de coronavirus.

Anunţul a fost făcut sâmbătă, pe site-ul oficial al Sfântului Scaun.

„Prefectura Administraţiei Pontificale anunţă că, din cauza crizei de sănătate publică globală, toate liturghiile din Săptămâna Sfântă vor avea loc fără prezenţa fizică a credincioşilor”, se arată în acest anunţ.

Mai mult, toate audiențele ținute de Papa în fiecare miercuri, precum și rugăciunea „Angelus” ținută duminica, vor fi difuzate online până cel puțin pe 12 aprilie, în Duminica Paștelui.

Coronavirusul face tot mai multe victime în lume pe zi ce trece, iar măsurile luate în fiecare țară încep să se înăsprească. Bilanțul la nivel global al celor infectați a ajuns la 156,930. Peste 5,839 de persoane au murit, iar 75,937 de pacienți au fost vindecați.

Te-ar putea interesa si

EXCLUSIV VIDEO: Femeie atacată într-un cazino din Baia Mare. Recidivistul a vrut să o violeze. Poliţia Maramureş în alertă maximă!

Redactie

DREPT LA REPLICĂ: Doru Dăncuş – “Obiectivul asumat al CS Minaur Baia Mare – promovarea în Liga 2″

Redactie

POLIŢIŞTII RUTIERI ÎN ACŢIUNE: Pe urmele bicicliştilor care nu respectă regulile de circulaţie

Vasile Dale

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.