BREAKING NEWSEvenimentNational

Șase copii, cu vârste între 6 și 12 ani, dispăruți noaptea într-o pădure de la granița Sălajului cu Maramureș. De ce nu au răspuns la strigătele salvatorilor

Noaptea trecută, 22 spre 23 septembrie, la ora 23:27, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Sălaj au fost sesizați cu privire la faptul că șase minori, cu vârste cu cuprinse între 6 și 12 ani, din localitatea Someș Odorhei, s-au rătăcit în pădure, fiind plecați după ciuperci, de la ora 18:00.

Aseară s-au format mai multe echipaje mixte formate din polițiști, pompieri, jandarmi, personal silvic și civili, care au efectuat căutări.

Au fost folosite mai multe autoturisme de teren, un câine de urmă, o dronă, un UTV, iar la căutări au participat și voluntari de la Asociația 4×4.

În această dimineață, în jurul orei 07:40, copiii au fost găsiți în pădure.

Aceștia au fost evaluați și nu necesită îngrijiri medicale.

Din spusele acestora, se pare că ar fi înnoptat la un adăpost improvizat, situat în pădurea ce aparține de localitatea Someș Odorhei. Aceștia au mai relatat că au auzit strigătele salvatorilor, însă le-a fost frică să răspundă.

Te-ar putea interesa si

VIDEO – Bătaie pe strada Grănicerilor din Baia Mare. S-ar fi folosit și săbii. 5 combatanți identificați de poliție (actualizare)

Vasile Dale

FOTO: Coliziune între trei maşini pe strada Progresului. Una a ajuns cu roţile în sus

Redactie

Târgu Lăpuș: A produs un accident rutier în timp ce conducea fără să dețină acest drept

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.