Important

1 DECEMBRIE: Corul bărbătesc din Vălenii Șomcutei, concert de colinde şi cântece patriotice la Bruxelles

Un concert inedit de colinde şi cântece patriotice va avea loc de 1 decembrie, începând cu ora 19, la Biserica Sf. Nicolae din Bruxelles, susținut de corul Corul bărbătesc din Vălenii Șomcutei Asociaţia corală “Cânturi din Chioar”, Maramureș. Intrarea este liberă.
Înființat în 1937, ansamblul duce mai departe o tradiţie corală importantă a Țării Chioarului. Zona aceasta etno-folclorică este considerată leagănul mișcării corale de amatori din nord-vestul României, cu primul cor atestat deja la 1880.

Te-ar putea interesa si

ADOPTĂ O GRĂDINĂ! Proiect de înfrumuseţare a caselor din Muzeul Satului

Redactie

A AJUNS ÎN TOP: Un borșean este în echipa de organizare a unor evenimente de amploare din industria muzicală națională și internațională

Redactie

JANDARMERIA MARAMUREŞ: Pluton de onor şi asistenţă, cu ocazia Zilei Veteranilor de Război

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.