Raulino delivery
Anais

Știri EXCLUSIVE

De interes

DIN NOU: În Maramureș, Biroul Electoral Județean a început renumărarea voturilor din turul 1 al Prezidențialelor (VIDEO)

Biroul Electoral Central a decis, joi seara, cum va decurge procesul de renumărare a voturilor cerut de Curtea Constituțională. Astfel, renumărarea celor 9,4 milioane de voturi trebuie făcută până cel târziu duminică, 1 decembrie, ora 22. Duminică este ziuă în care sunt organizate și alegeri parlamentare.

Potrivit deciziei BEC, materialele electorale aferente sectiilor de votare din tară sunt preluate, transportate și depozitate sub paza personalului structurilor Ministerului Afacerilor Interne. Iar, voturile din diaspora sunt preluate, transportate și depozitate, în regim de urgentă, în tară, la Biroul electoral nr. 48 pentru sectiile de votare din străinătate, sub paza personalului structurilor Ministerului Afacerilor Interne și a personalului Ministerului Afacerilor Externe.

De asemenea, BEC a decis că procesul de renumărare trebuie încheiat până pe 1 decembrie, la ora 22:00, când trebuie transmise versiunile scanate ale proceselor verbale, iar până pe data de 3 decembrie acestea trebuie transmise în original către BEC.

În Maramureș renumărarea voturilor a început la ora 20.00 și este în plină desfășurare. Sacii cu voturi au fost aduse la sediul Prefecturii Maramureș sub escorta Jandarmeriei Maramureș. Procesul se desfășoară în holul instituției amintite.

Vasile Dale
Vasile Dale
Lucrează în presa din România încă din anul 1999 și a obținut, în toți acești ani, o vastă experiență jurnalistică. Din anul 2005, Vasile Dale este corespondent Antena 3 CNN și se numără printre primii corespondenți care au transmis informații și știri din nordul țării. In perioada 2005-2023 a fost si corespondent Antena 1.

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

SPORT