La data de 12 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Satu Mare, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Satu Mare, au pus în executare 40 de mandate de percheziție domiciliară, în cadrul unui dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală în formă continuată, pe raza județelor Satu Mare, Bihor și Sălaj, la sediul a 35 de societăți comerciale, precum și la domiciliile administratorilor acestora.
Urmare a sesizării din oficiu, din materialul probator administrat, polițiștii au constatat faptul că, în cursul anului 2024, în evidențele contabile ale societăților comerciale, care aveau ca obiect de activitate comerțul cu produse alimentare, nu ar fi fost înregistrate toate operațiunile economice desfășurate, fiind cauzat un prejudiciu care urmează a fi stabilit.
În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate mai multe înscrisuri și dispozitive electronice, în vederea stabilirii întregii activități infracționale.
În cadrul perchezițiilor domiciliare, au fost angrenați peste 80 de polițiști din cadrul Inspectoratelor de Poliție Județene Satu Mare, Bihor și Sălaj, împreună cu luptătorii din cadrul Serviciilor pentru Acțiuni Speciale Satu Mare și Bihor.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bihor și al Direcției Regionale Antifraudă Fiscală Oradea.
Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii întregii activități infracționale și tragerii la răspundere a persoanelor cercetate, cât și a stabilirii întregului prejudiciu cauzat.
Pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
![](https://vasiledale.ro/wp-content/uploads/2025/02/1-6.jpg?v=1739367477)
![](https://vasiledale.ro/wp-content/uploads/2025/02/2-5.jpg?v=1739367478)
![](https://vasiledale.ro/wp-content/uploads/2025/02/3-6.jpg?v=1739367477)