BREAKING NEWSImportant

Sistemul e-Sigur, pentru siguranța traficului din județ

De la începutul lunii martie, sistemul e-Sigur este operational și în județul Maramures, iar astăzi au fost constatate și primele abateri prin intermediul acestuia.

Astfel, dispozitivele radar, montate pe trepiede, amplasate pe arterele de circulație, înregistrează activitatea din trafic din zona supravegheată, respectiv vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care săvârșesc alte abateri.

Radarele sunt amplasate în zonele cu risc rutier, înregistrările fiind ulterior analizate și prelucrate de către polițiști anume desemnați din cadrul Direcției Rutiere.

Avantajul major al acestui sistem este că nu necesită oprirea autoturimelor în trafic, procesul-verbal de constatare a contravenției fiind comunicat direct la domiciliul contravenientul.

Sistemul e-Sigur reprezintă un pas major pentru creșterea siguranței pe drumurile publice din județul Maramureș.

Astăzi, în intervalul orar 10.00 -11.00, au fost constatate primele abateri de la prevederile legale în vigoare prin utilizarea sistemului e-Sigur.

Respectarea limitei legale de viteză nu este opțională, iar prin responsabilitatea fiecărui participant la trafic și împreună putem preveni tragediile rutiere!

Te-ar putea interesa si

PUNCT FINAL: „CUIBUL DE VIESPI” DE LA OCOLUL SILVIC TG LAPUS – 19 PERSOANE CERCETATE PENTRU INFRACTIUNI SILVICE SI ECONOMICE

Vasile Dale

FOTO: PET-uri, gunoaie şi crengi blochează Ronişoara în zona Muzeului Satului din Sighetu Marmaţiei

Redactie

FANTOMA CE BANTUIE DN1C! CE A DESCOPERIT UN SOFER DIN MARAMURES INTR-O POZA LA DOUA ZILE DE LA POSTAREA ACESTEIA PE FACEBOOK (FOTO SOCANT)

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.