BREAKING NEWSEvenimentRecomandateTara Lapusului

VIDEO / PONORÂTA: Percheziții domiciliare la persoane bănuite de cămătărie, lovire sau alte violențe și amenințare. Două persoane au fost reținute pentru 24 de ore

În această dimineață, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Lăpuș, au pus în aplicare două mandate de percheziție domiciliară în localitatea Vălenii Lăpușului și două mandate de aducere.

Activitățile s-au desfășurat într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunilor de camătă, lovire sau alte violențe și amenințare.

În cadrul activităților au fost depistate și indisponibilizate sume de bani, telefoane mobile, bunuri și înscrisuri de natură a proba activitatea infracțională.

Cercetările efectuate până în prezent au relevat faptul că persoanele bănuite de comiterea activității infracționale ar fi oferit sume de bani împrumut unor persoane, după care ar fi pretins restituirea împrumutului și dobânzi substanțiale, iar în cazul nerestituirii ar fi apelat la amenințări cu acte de violență.

Activitățile au fost realizate cu sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, criminaliștilor, polițiștilor din cadrul Poliției orașului Târgu Lăpuș și Secției 7 Poliție Rurală Suciu de Sus.

În baza probatorului administrat, față de doi bărbați în vârstă de 34 și 36 de ani, a fost dispusă reținerea pentru 24 de ore. Aceștia au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

Se continuă cercetările, sub coordonarea procurorului de caz, pentru documentarea întregii activități infracționale a celor în cauză.


Te-ar putea interesa si

EXCLUSIV – AU ÎNNEBUNIT SALCÂMII… pardon JURNALIȘTII? Încă un jurnalist candidează la funcția de președinte al Consiliului Județean Maramureș

Redactie

FURTURI: Tânăr din Rona de Sus prins în flagrant în timp ce transporta andezit exploatat ilegal, bărbat din Poienile de Sub Munte cercetat pentru tăiere ilegală de arbori

Vasile Dale

REŢINUT DE POLIŢIŞTI: Un tânăr din Cerneşti, bănuit că a furat bani şi bijuterii din mai multe locuinţe din Baia Mare

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.