BREAKING NEWSEveniment

ACCIDENTE RUTIERE ÎN Posta și Vărai: În ambele cazuri tinerii nu aveau permis pentru moped. Unul dintre ei era și băut.

La data de 17 august a.c., polițiștii au intervenit pe raza localității Posta pentru soluționarea unui accident rutier soldat cu victimă.

Din primele verificări, s-a stabilit faptul că un tânăr în vârstă de 20 de ani a condus un scuter pe D.C. 76, pe raza localității Poșta, iar la un moment dat ar fi părăsit partea carosabilă, rezultând rănirea acestuia.

De asemenea, polițiștii au efectuat verificări în bazele de date, stabilind faptul că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar în urma testării acestuia cu aparatul etilotest rezultatul a indicat o concentrație de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tânărul a fost condus la spital în vederea recoltării probelor biologice pentru stabilirea concentrației de alcool din sânge.

DOUĂ INFRACŢIUNI CONSTATATE ÎN URMA SOLUŢIONĂRII UNUI ACCIDENT RUTIER ÎN LOCALITATEA VĂRAI

La data de 17 august a.c., în jurul orei 17.20, polițiștii din Șomcuta Mare au fost solicitați să intervină pentru soluționarea unui accident rutier, produs pe raza localității Vărai.

Polițiștii s-au deplasat de îndată la fața locului, ocazie cu care au constatat faptul că în urma impactului dintre un moped și un autoturism, a rezultat avarierea acestora.

Din primele verificări, s-a stabilit faptul că tânărul care conducea mopedul ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un autoturism, condus de un bărbat în vârstă de 50 de ani.

În urma verificărilor efectuate în bazele de date a reieșit faptul că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar mopedul condus de acesta nu era înregistrat în circulaţie.

Cei doi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

În continuare, polițiștii, sub supravegherea procurorului de caz, efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal întocmit pentru comiterea infracţiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere şi conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat în circulaţie.

AMPLE ACTIVITĂŢI DESFĂŞURATE IERI ÎN BAIA SPRIE, DRAGOMIREŞTI ŞI SEINI

La data de 17 august 2025, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Maramureş au desfăşurat ample acţiuni, pentru prevenirea şi combaterea unor situaţii de risc, precum şi pentru prevenirea incidentelor rutiere.

Prin  organizarea a două filtre rutiere, în intervalul orar 17.30-20.00, poliţiştii din Baia Sprie s-au asigurat că sunt respectate întru totul normele rutiere privind circulaţia pe drumurile publice. Astfel, poliţiştii au legitimat 27 de persoane şi au efectuat controlul a 21 de autovehicule. În urma verificărilor efectuate, poliţiţiştii au aplicat 13 sancţiuni contravenţionale în valoare de aproximativ 8.200 de lei.

Totodată, trei conducători auto, care au reprezentat un pericol pentru ceilalţi participanţi la trafic, au fost scoşi din circulaţie, fiindu-le reţinute permisele de conducere.

Tot ieri, poliţiştii din Dragomireşti au acţionat pe D.J. 186, în localităţile Dragomireşti şi Strâmtura, vizând combaterea încălcării normelor legale privind limitele de viteză.  

În acest sens, au fost legitimate 21 de persoane şi au fost controlate 19 autovehicule.

Pentru nerespectare regimului legal de viteză, poliţiştii au aplicat sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 4.000 de lei şi au reţinut un permis de conducere.

În intervalul orar 21.00-23.00, în acelaşi scop au acţionat şi poliţiştii din Seini şi cei din Tăuţii Măgherăuşi, pe D.J. 109I, în localitatea Viile Apei.

Astfel, pe parcursul acţiunii, poliţiştii au controlat 25 de autovehicule şi au aplicat trei sancţiuni contravenţioale în valoare de peste 1.800 de lei.

De asemenea, în cazul unuia dintre auovehiculele controlate, poliţiştii au reţinut un certificat de înmatriculare, până la remedierea problemelor constatate.

În vederea identificării conducătorilor auto care conduc autovehicule sub influenţa băuturilor alcoolice sau a substanţelor psihoactive, pe parcursul derulării acţiunilor, poliţiştii au utilizat aparatura din dotare.

ACŢIUNE TIP „BLITZ” DESFĂŞURATĂ DE POLIŢIŞTI ÎN BORŞA ŞI LEORDINA

La data de 17 august 2025, poliţiştii din Borşa, cei din Vişeu de Sus împreună cu poliţişti din cadrul Secţiei 4 Leordina au derulat o acţiune tip „BLITZ” atât în mediul urban, cât şi în mediul rural, menită să crească siguranţa publică şi să reducă evenimentele negative din trafic.

Astfel, au fost instituite mai multe filtre rutiere pe D.N. 18, în localităţile Borşa şi Leordina.

Acţiunea a vizat depistarea conducătorilor auto care nu respectă regimul legal de viteză sau care conduc vehicule sub influenţa alcoolului sau a substanţelor psihoactive.

Pe parcursul derulării acţiunii au fost legitimate 116 persoane şi au fost controlate 96 de autovehicule.

Neregulile constatate de poliţişti s-au materializat în aplicarea a 25 de sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 13.000 de lei.

În cinci situaţii, pe lângă sancţiunea principală, poliţiştii au aplicat sancţiuni complementare, respectiv reţinerea unui permis de conducere pentru nerespectarea regimului legal de viteză, reţinerea a două certificate de înmatriculare, precum şi retragerea a 2 seturi de plăcuţe cu numere de înmatriculare.

În realizarea activităţilor, au fost angrenaţi poliţişti din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale, jandarmi şi poliţişti de frontieră maramureşeni.

Te-ar putea interesa si

SE CAUTĂ POLIȚIȘTI: 1.640 de locuri au fost scoase la concurs în școlile de poliție din țară

Vasile Dale

EXCLUSIV VIDEO: Un bârbat din Poienile de Sub Munte și-a batut soția LIVE pe TIK-TOK

Vasile Dale

Editorial – Plimbare în țara care te vrea prost. Gunoaiele menajere copiază comportamentul tipic românesc! Temporar!

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.