BREAKING NEWSEveniment

Cal lăsat nesupravegheat pe marginea DN 1C, încredințat de polițiști unei asociații care oferă servicii de adăpostire a animalelor

La data de 5 septembrie a.c., polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au fost sesizați de către polițiștii din Tăuții Măgherăuș cu privire la faptul că pe marginea D.N.1C, se află un exemplar cabalin.

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au constatat că în locul indicat în sesizare se află un exemplar cabalin, lăsat fără supraveghere, care prezenta pericol pentru traficul rutier.

Polițiștii au emis un ordin de plasare într-un adăpost pentru animale aflate în pericol, pentru 45 de zile.

Animalul a fost încredințat unei asociații care oferă servicii de adăpostire a animalelor care fac obiectul unui ordin de plasare în adăpost.

Verificările continuă pentru stabilirea împrejurărilor în care animalul a ajuns în această situație, identificarea proprietarului și luarea măsurilor legale care se impun.

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor recomandă tuturor posesorilor de animale să se preocupe de bunăstarea acestora, de hrană, adăpost, starea de sănătate, precum și de supravegherea lor.

Fapte precum lăsarea în libertate fără supraveghere sau abandonarea sunt sancționate de normele legale în vigoare.

Te-ar putea interesa si

VIDEO: Un autoturism de teren a ars ca o torță pe o strada Aviatorilor din Baia Mare

Vasile Dale

AM REUȘIT: Băimărenii NU vor plăti impozite pe imobile mai mari în 2021

Vasile Dale

GASITĂ: O femeie din Vișeul de Jos căutată de poliție și familie descoperită fără viața (actualizare)

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.