Un grav accident de circulație s-a produs duminică seara în jurul orei 20.20 pe DN18 pe raza localității Tăuții de Sus. Prin primele informații se pare că un bărbat a fost surprins și accidentat grav de un autoturism care circula dinspre Baia Sprie spre Baia Mare. Deocamdată nu este clar dacă bărbatul se angajase în traversarea neregulamentară a străzii sau circula pe marginea șoselei.
În urma impactului victima a fost proiectată pe partea carosabilă. Un echipaj SMURD i-a acordat primele îngrijiri, stabilizându-l și transportându-l în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Baia Mare.
Șoferul a fost testat rezultatul fiind negativ. Polițiștii de la rutieră a demarat cercetările la fața locului pentru a stabili exact cum s-a produs accidentul. Traficul rutier pe DN18 a fost blocat pe ambele sensuri mai bine de o oră.
ACTUALIZARE
La data de 7 septembrie a.c., în jurul orei 20.30, polițiștii din Baia Sprie au fost solicitați să intervină pentru soluționarea unui accident rutier, soldat cu victimă, în localitatea Tăuții de Sus.
Din primele verificări efectuate de polițiști a reieșit că un tânăr de 24 de ani care conducea un autoturism ar fi surprins și accidentat un pieton, respectiv un bărbat de 51 de ani, angajat în traversarea străzii, prin loc nepermis.
În urma impactului a rezultat rănirea pietonului, acesta fiind transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului rutier.

