La ultima ședință a Consiliului Județean Maramureș am votat alături de colegii mei proiectul de hotărâre privind declanșarea procedurilor de expropriere pentru lucrarea de utilitate publică de interes județean „Reabilitare DJ 109F (DJ 171) Rogoz – Lăpuș – Băiuț – Cavnic (DJ 184)”, un obiectiv inclus în cadrul proiectului MaraNord.
MaraNord este un program strategic pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere a Maramureșului, care cuprinde 8 mari tronsoane de drumuri județene. Facem eforturi ca, până la finalul acestui an, o parte dintre aceste drumuri să intre efectiv în reabilitare și să semnăm contractele de execuție. Avem o colaborare corectă și constantă cu ADR Nord-Vest, partenerul nostru în implementarea acestor investiții majore.
Pentru tronsonul DJ 109F, procedura de expropriere vizează aproximativ 32.000 mp de teren, din care 15.000 mp proprietate privată și 17.000 mp proprietate publică. Valoarea estimată pentru despăgubiri este de 225.000 lei, sumă care va fi depusă într-un cont separat. Cei care se consideră nedreptățiți vor putea contesta în instanță, dar exproprierile trebuie finalizate urgent, pentru ca până în luna decembrie 2025 să putem demonstra finanțatorului că terenurile sunt în proprietatea Consiliului Județean, condiție esențială pentru atragerea fondurilor europene.
Fiecare pas contează. Reabilitarea acestui drum înseamnă dezvoltare, siguranță și conectivitate pentru comunitățile din Lăpuș, Băiuț și Cavnic – o zonă cu potențial turistic și economic uriaș!

