O tragedie a lovit astăzi o familie care locuiește pe strada Electrolizei din municipiul Baia Mare. Conform informațiilor noastre aceștia au sunat la 112 și au cerut ajutor după ce și-au găsit bebelușul de două luni de zile fără respirație în pat. Mai mult se pare că acesta prezenta o culoare albăstruie.
Imediat la fața locului au sosit echipajele medicale. Din păcate medicii nu au putut decât să constate decesul. La examinarea exterioară nu au fost observate niciun semn de violență. Cazul a fost preluat de polițiști care au deschis o anchetă. Necropsia va stabili exact cauza decesului micuțului.
La un pas de tragedie și pe Valea Borcutului
Un alt incident șocant a avut loc în această seară. Un apel la 112 a anunțat faptul că un copil în vârstă de 2 ani a căzut de la balconul unei locuințe. Echipajul medical trimis la fața locului a preluat pacientul și l-a transportat la Spitalul Județean de Urgență pentru investigații medicale suplimentare. Polițiștii au deschis și ei o anchetă pentru a afla cum s-a produs incidentul.
ACTUALIZARE
La data de 28 decembrie a.c. o femeie a sesizat Poliția municipiului Baia Mare despre faptul că o minoră a suferit leziuni corporale după ce ar fi căzut de la etajul unui imobil.
Polițiștii au identificat o minoră, de 2 ani, care a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Verificările au relevat că balconul, de unde ar fi căzut aceasta, nu este prevăzut cu balustradă sau elemente de siguranță.
Se continuă cercetările în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.
foto arhivă cu titlu ilustrativ

