BREAKING NEWSImportant

30 IANUARIE: Ziua Internațională pentru Nonviolență în Școală. Alături de elevi pentru o copilărie fără violență!

În fiecare săptămână, jandarmii maramureșeni sunt prezenți în unitățile școlare unde discută cu elevii despre importanța manifestării unor comportamente sănătoase, bullying și prevenirea actelor de violență în rândul elevilor.
În luna ianuarie, peste 200 de elevi aparținând Liceului cu Program Sportiv, Liceului Teoretic ,,Emil Racoviță”, Colegiului Tehnic ,,Aurel Vlaicu” , Școlii Gimnaziale ,,Vasile Alecsandri” din Baia Mare precum și Școlii Gimnaziale ,,Ben Corlaciu” din Groșii Țibleșului au beneficiat de activitățile pregătite pentru ei de jandarmi.

Temele abordate au fost diverse, începând cu definirea delicvenței juvenile, a violenței sau a bullyingului, problema fumatului în școli, a consumului de alcool și de substanțe interzise, până la exemplificarea unui mod de viață sănătos, practicarea sportului, desfășurarea unor activități în mediul montan, drumeții, disciplină și autocontrol.

Așa cum s-au angajat încă de la început, jandarmii maramureșeni continuă să fie alături de elevi și să desfășoare activități preventive și de informare în unitățile de învățământ pentru o copilărie fără violență.

Te-ar putea interesa si

COMUNICAT DE PRESĂ / Călin Bota: PNL Baia Mare susține toate proiectele de dezvoltare a orașului, cu amendamentul ca ele să fie dezbătute legal și transparent

Redactie

FOTO: ,,Comoara împăratului Roș” – o nouă aventură pentru copiii de la Cavnic pregătită de un jandarm montan

Redactie

SIGHETU MARMAŢIEI: Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat care şi-a bătut fosta concubină de a lăsat-o lată pe stradă

Redactie

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.