Raulino delivery
Anais

Știri EXCLUSIVE

De interes

CONCERT: 10 PENTRU FOCLOR – PRIMA EDITIE IN MARAMURES, EDITIA 3 IN BUCOVINA

Secretarul general al PMP Viseu de Sus, Adrian Andreca a participat aseara la un concert de pricesne si cantece bisericesti care a avut loc la biserica „Sfintii Apostoli Petru si Pavel” un concert intitulat „10 PENTRU FOLCLOR” – un proiect minunat aflat la prima editie in Maramures si la a treia editie in Bucovina.

Proiectul are ca scop introducerea folclorului ca materie optionala in scoli! Initiatorul proiectului in Maramures este doamna Mariuca Verdes care merita toate felicitarile noastre si care alaturi de Centrul Cultural Viseu de Sus ,de parintele paroh Marian Simon si de parintele Iulian Szerasz au ales sa promoveze acest proiect si la Viseu de Sus!

„Ne-au incantat prin cuvinte frumoase, prin cantece bisericesti si pricesne catareti de muzica populara din Maramures si Moldova, tineri si tinere din Viseu carora le multumim din suflet pt emotiile care ni le-au oferit!

Alaturi de colegii mei din PMP Viseu de Sus, sustinem acest proiect, sustinem introducerea folclorului ca materie optionala in scolile din Maramures, pentru ca traditia satului trebuie dusa mai departe, pentru ca tinerii sa poata avea cat mai multe informatii despre folclorul si traditia maramureseana!” a spus Adrian Andreca, secretarul general PMP Viseu de Sus.

Vasile Dale
Vasile Dale
Lucrează în presa din România încă din anul 1999 și a obținut, în toți acești ani, o vastă experiență jurnalistică. Din anul 2005, Vasile Dale este corespondent Antena 3 CNN și se numără printre primii corespondenți care au transmis informații și știri din nordul țării. In perioada 2005-2023 a fost si corespondent Antena 1.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

SPORT