Maramuresul Istoric

INVESTIGAŢII: Agenții economici din Borșa, în vizorul polițiștilor

Început de octombrie în forță pentru polițiștii specializați în investigarea criminalității economice din Inspectoratul de Poliție al județului Maramureș. Aceștia s-au deplasat în Borșa pentru a descoperi activitățile ilicite de exploatare a resurselor minerale, pentru a preveni și combate evaziunea fiscală și ilegalitățile ce se comit în domeniul alimentației publice și turismului precum și pentru a verifica dacă se respectă legea în domeniul drepturilor de proprietate intelectuală.


În două zile de acțiune, polițiștii au verificat 11 societăți comerciale și persoane fizice care desfășoară activități economice precum și 2 balastiere și au aplicat 5 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 5.000 lei.
De asemenea, au fost confiscate 33 de articole de îmbrăcăminte care nu aveau documente legale de proveniență, în valoare de aproximativ 5.000 lei.

Te-ar putea interesa si

Bărbat din Ieud arestat preventiv! Conducea un tractor fără permis și cu 1,46 mg/l alcool pur în aerul expirat

Vasile Dale

EXCLUSIV VIDEO: Impact violent între două mașini surprins de o cameră video la Sighetu Marmației

Vasile Dale

REȚINUT DE POLIȚIȘTI: Un borșean a incendiat autoturismul soției. După o noapte în arest, procurorii nu au cerut arestarea

Vasile Dale

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.