Eveniment

CÂINE POLIŢIST ÎN ACŢIUNE: Ţigări de contrabandă depistate de flerul câinelui VIS (FOTO)

Azi noapte a fost din nou tura lui Vis. A intrat de serviciu la ora 20.00, împreună cu conductorul său, agent şef adjunct Ţîţoc Alin şi au început să patruleze pe raza municipiului Baia Mare.

La un moment dat, când au ajuns pe bulevardul Republicii, în zona unei pieţe agroalimentare, Vis s-a oprit lângă un autoturism. Flerul patrupedului a dat şi de această dată roade. În urma „percheziţiei olfactive” Vis i-a semnalizat conductorului său că în acel autoturism ar putea fi tutun.

În consecinţă, au fost solicitaţi şi au intervenit poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice. A fost dispusă efectuarea unei percheziţii a autoturismului în urma căreia a fost descoperit un bax de ţigări (10 000 ţigarete) care trebuiau supuse unui regim vamal şi care proveneau din contrabandă. Echipa de cercetare a stabilit că proprietarul vehiculului este o femeie de 64 de ani, domiciliată în Baia Mare.

Ţigările au fost ridicate şi indisponibilizate, iar în cauză a fost întocmit dosar penal şi se continuă cercetările în vederea identificării şi tragerii la răspundere a tuturor participanţilor la activitatea infracţională.

Contrabandişti, v-am promis: Voi NU MAI SCĂPAŢI DE VIS!

Te-ar putea interesa si

Șoferul din Asuaju de Sus prins de două beat criță la volan a fost arestat preventiv. Avea 3,54 g/l alcool pur în sânge

Vasile Dale

EXCLUSIV: Vâlceanul urmărit de poliție cu 116 km prin Baia Mare a fost arestat preventiv. Nu avea permis de conducere

Vasile Dale

PLAN NEREUŞIT: Hoţ prins de un bărbat cu spirit civic în timp ce încerca să fure un portofel de pe un birou

Vasile Dale

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.