Important

Şoferul din Șimleu Silvaniei, depistat băut la volan pe strada Europa, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

    Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare a dispus, la data de 20.07.2022, punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva inculpatului F.C. pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului, prevăzută de art. 336 al. 1 Cod penal.

La data de 19.07.2022, faţă de numitul F.C. a fost luată măsura reţinerii pe o durată de 24 de ore.

      Probatoriul administrat în cauză a relevat faptul că inculpatul F.C., în data de 18.07.2022, în jurul orelor 14:30, deși avea în sânge o îmbibație alcoolică peste limita legală a condus pe strada Europa din municipiul  Baia Mare (dinspre DE58 spre b-dul Unirii) un ansamblu de vehicule, format dintr-o autoutilitară marca Volvo și o semiremorca marca Krone.

Analiza toxicologică a probei de sânge recoltată de la inculpat a indicat o îmbibație alcoolică de 3,47 g/l alcool pur în sânge.

La data de 20.07.2022, dosarul a fost înaintat instanţei cu propunere de arestare preventivă a inculpatului pentru 30 de zile, cerere admisă de judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Judecătoria Baia Mare.

 

Te-ar putea interesa si

CITITORI: ÎN TĂCERE – Nu se mai prelungesc contractele de închiriere-concesiune pentru terenurile ocupate de garaje (VIDEO)

Vasile Dale

COMUNICAT SPITALUL JUDEŢEAN DE URGENŢĂ BAIA MARE: Măsuri la triajul epidemiologic

Vasile Dale

Executivul CJ Maramureş, întâlnire cu oficiali francezi pe tema asistenţei sociale şi acţiunilor de sprijin pentru refugiaţii ucraineni

Redactie

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.