Raulino delivery
Anais

Știri EXCLUSIVE

De interes

EXCLUSIV VIDEO: Avem imaginile cu un preot pensionar din Nănești lovește cu mașina un pieton și fuge de la locul accidentului (actualizare)

Ieri, 02 ianuarie, la ora 07.14, polițiștii Secției 5 Ocna Șugatag au fost sesizați prin S.N.U.A.U.112 despre faptul că, în localitatea Oncești, s-ar fi produs un accident rutier cu victimă și conducătorul auto a părăsit locul accidentului.

La fața locului, polițiștii au identificat un echipaj S.A.J. Maramureș, care acorda îngrijiri medicale unui bărbat de 68 de ani. Acesta a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat faptul că, un autoturism condus de către un bărbat de 69 de ani, din Bârsana, a surprins și accidentat victima, apoi a părăsit locul accidentului rutier, deplasându-se spre Sighetu Marmației.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero și i-au fost prelevate mostre biologice de sânge.

În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea organelor de poliție.

Conform informațiilor noastre la volanul autoturismului se afla preotul pensionar din Nănești, care mergea spre Sighetu Marmației, în zona Câmpul Negru. Acolo ar fi participat la sfințirea caselor cu prilejul Bobotezei.

Vă prezentăm EXCLUSIVITATE momentul accidentului suprins de o cameră de supraveghere din Oncești. Pe acestea se vede clar cum preotul aflat la volan lovește pietoni și nici măcar nu oprește, el continuându-și drumul.

Cum se apără omul bisericii

Martor: Eu nu am auzit, el (n.r. cumnatul) a fost pe terasă, aici şi a auzit bubuitura, până a ieşit el, maşina a fost dusă, o fracţiune de secundă. A fost după pâine, a zis soţia că a plecat după pâine. A venit la magazin aici, nu a fost beat. 

Preotul susţine că nu şi-a dat seama că a lovit un om.

Gheorghe, dascăl: A dat într-o groapă mică, dar l-a atins pe unul cu oglinda. Pur şi simplu el nu şi-a dat seama. Faza lungă în ochi, nu a văzut şi a plecat.

 Localnic: N-a observat, că a fost întuneric, noapte şi s-a grăbit să vina încoace la popor, la enoriaşi. 

Gheorghe, dascăl: Sărutaţi binecuvântata cruce… Nu! Lasă jos hainele, crucea şi haide cu noi. 

Preotul refuză să dea declaraţii

Observator l-a căutat pe părintele de la Năneşti pentru un punct de vedere, însă acesta a refuzat orice declaraţie.

Reporter: De ce a părăsit locul accidentului?

Fiica preotului: E problema lui! Asta e problema lui de ce a părăsit (n.r. locul accidentului)! Cine sunteţi dumneavoastră să vă oferim explicaţii? 

Preotul era retras din activitate din 2022. A slujit la biserica din Năneşti timp de 3 decenii. 

Andrei Pop, inspector eparhial: Nu mai este angajatul episcopiei, el doar poate să înlocuiască în slujire la biserică preoţi care sunt bolnavi sau care sunt în concediu şi solicită sprijinul.  

Părintele va fi cercetat pentru fugă de la locul accidentul – faptă gravă care se poate pedepsi cu închisoare până la 7 ani. 

Vasile Dale
Vasile Dale
Lucrează în presa din România încă din anul 1999 și a obținut, în toți acești ani, o vastă experiență jurnalistică. Din anul 2005, Vasile Dale este corespondent Antena 3 CNN și se numără printre primii corespondenți care au transmis informații și știri din nordul țării. In perioada 2005-2023 a fost si corespondent Antena 1.

10 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

SPORT