BREAKING NEWSImportantTara Lapusului

ROGOZ: Căprior ținut în captivitate, relocat pe fondul de vânătoare

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au fost sesizați în jurul orei 16.00 cu privire la faptul că un bărbat domiciliat în localitatea Rogoz deține în captivitate, la domiciliul său, un căprior.

    Puiul de căprioară, de aproximativ o lună, a fost predat în custodia paznicului Fondului de vânătoare Ruoaia, urmând a fi relocat pe fondul gestionat.

   În cauză a fost întocmit dosar penal și sub coordonarea procurorului se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de deţinerea, transportul, vânzarea sau schimburile în orice scop, precum şi oferirea spre schimb sau vânzare a exemplarelor luate din natură, în oricare dintre stadiile ciclului lor biologic, faptă prevăzută de O.U.G nr. 57 din 2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice.

Te-ar putea interesa si

Maramureș Business Park promovează tehnologia prin instrumente de realitate augmentată (AR)

Vasile Dale

Alcoolemia record cu care a fost prins un bărbat din Baia Mare la volan. Şoferul inconştient a fost arestat preventiv

Vasile Dale

Restricții de circulație, în perioada 5-6 octombrie, cu ocazia organizării celei de-a IV-a ediții a „Baia Mare Half Marathon”

Redactie

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.