CSM s-a opus tăierii pensiilor speciale cu 25%, propunere pe care o va face din nou, zilele acestea, guvernul Bolojan. Proiectul va ajunge iar pe masă Consiliului Superior al Magistraturii pentru un aviz. Printre cei care sunt chemați să avizeze proiectul care taie pensiile magistraților se numără și doi reprezentanți ai societății civile: un fost procuror comunist și un artist, informează Antena3CNN.ro.
Din cei 19 membri ai CSM, 16 sunt aleși din rândul procurorilor, judecătorilor și ai societății civile, iar 3 sunt membri de drept (șeful ICCJ, procurorul general și ministrul Justiției). Societatea civilă este reprezentată în CSM de Fănel Mihalcea, fost procuror comunist, tatăl unei deputate PSD, și de Ioan Sas, fost membru PSD Maramureș, avocat și artist taragotist.
Ioan Sas are 33.000 lei salariu și 15.000 lei diurnă – cazare și transport. A fost consilier local PSD din Maramureș. Acesta a fost impus de PSD prin vot în Parlament în 2022. Anterior, Ioan Sas a fost activ politic, fiind membru al Partidul Social Democrat (PSD) şi consilier judeţean Maramureş până în octombrie 2020, când a demisionat atât din partid, cât și din funcția de consilier județean. Pe lângă activitatea politică și juridică, Ioan Sas e un obișnuit al emisiunilor de folclor, unde susține recitaluri la taragot.
Sursa foto: Ioan Sas, facebook.com

