BREAKING NEWSImportant

VIȘEU DE SUS, ȘOMCUTA MARE: Acţiuni de amploare desfăşurate de poliţişti pentru asigurarea unui climat de ordine şi siguranţă publică

Polițiștii continuă acțiunile pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Ieri, 17 noiembrie a.c., polițiștii din Vișeu de Sus și Șomcuta Mare au desfășurat acțiuni în zona de competenţă, care au avut ca scop prevenirea și combaterea unor situații de risc, menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, dar și reducerea accidentelor rutiere.

Au fost oprite și verificate 83 de autovehicule şi legitimate peste 100 de persoane. Pe parcursul acțiunii au fost aplicate 29 de sancțiuni contravenționale, cele mai multe fiind pentru abaterile rutiere constatate în baza O.U.G. nr. 195 din 2002 privind circulația pe drumurile publice.

De asemenea, poliţiştii au aplicat două sancţiuni contravenţionale, respectiv una în domeniul silvic, fiind luată şi măsura confiscării materialului lemnos depistat fără documente de provenienţă, precum şi o sancţiune pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 38 din 2003 privind transportul în regim de taxi.

În cazul a şapte autovehicule, polițiștii au reţinut certificatele de înmatriculare până la remedierea deficienţelor constatate.

Valoarea totală a sancțiunilor depășește suma de 18.000 de lei

Acțiunile s-au desfășurat cu sprijinul jandarmilor, ai polițiștilor de frontieră, specialiștilor Registrului Auto Român Maramureș și ai lucrătorilor Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier

Te-ar putea interesa si

TNL Baia Mare: „M-a bucurat să văd reacția pozitivă a oamenilor pe care i-am întâlnit azi.”

Vasile Dale

SINUCIDERE LA PETEA: Un angajat al Poliţiei de Frontieră s-a spânzurat în timpul serviciului

Vasile Dale

INTERVENȚIE DE URGENȚĂ: O turistă din Constanța, rănită într-o drumeție, a fost coborâtă în siguranță de salvamontiștii maramureșeni

Redactie

Lasa un mesaj

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.