Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a deține permis de conducere reprezintă o infracțiune și pune în pericol atât viața celui aflat la volan, cât și siguranța celorlalți participanți la trafic. Lipsa experienței și a cunoștințelor necesare poate transforma orice drum într-o tragedie.
În după-amiaza de 13 mai a.c., polițiștii Postului de Poliție Săpânța au oprit pentru control, pe raza localității, un autoturism.
În urma verificărilor efectuate a reieșit că, autoturismul era condus de un tânăr de 30 de ani care nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Tânărul a fost testat cu aparatul etiletest, rezultatul fiind zero.
Sub supravegherea procuroului de caz, polițiștii continuă cercetările.
****
Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul, având dreptul de a conduce suspendat, reprezintă o infracțiune, indiferent de distanța parcursă sau motivul deplasării.
În dimineața de 13 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Târgu Lăpuș și cei ai Secției 7 Poliție Rurală Suciu de Sus au oprit pe D.J. 109 F, în localitatea Lăpuș, un autoturism.
La volanul acestuia a fost identificat un bărbat de 40 de ani.
La solicitarea polițiștilor de a înmâna documentele personale și ale autoturismului, acesta a susținut că nu are asupra sa permisul de conducere, deoarece are dreptul de a conduce suspendat, însă ar fi condus doar pe o distanță scurtă.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date a reieșit că, bărbatul are dreptul de a conduce suspendat.
Cel în cauză a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.
În continuare, sub supravegherea procurorului de caz, polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar penal.
”Merg doar 100 de metri”, nu este o justificare, un accident rutier se poate produce în orice moment, chiar și pe trasee scurte.
*****
La data de 13 mai a.c., în jurul orei 13:15, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Petrești, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe Drumul Județean 196C, din localitatea Horea, au oprit o autoutilitară, condusă de un bărbat de 67 de ani, din județul Maramureș.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, fiind indicată o concentrație de 1.00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului









