Acțiune în derulare a Salvamont Maramureș , m-ții Maramureșului. Un ucrainean extenuat, fără posibilitatea de a se orienta, aflat de mai multe zile în munți a solicitat sprijin prin 112.
Din păcate, semnalul telefonic a căzut, ultimele lui cuvinte transmise echipelor de salvare fiind că a intrat în zona de prăpăstii și cascade, zona care este cea mai dificilă și periculoasă din M-ții Maramureșului, zona Criva.
A fost solicitat elicopterul cu troliu pentru eventuală extracție. Adineauri a foat aprobată misiunea cu elicopterul. Acțiunea de salvare este în dinamică.
„Avea un rucsac cu provizii şi haine de schimb, a reuşit sa treacă singur de zonele extrem de periculoase cu ravene de zeci de metri, a găsit în teren cablurile metalice montate de noi pentru a sprijini oamenii aflaţi în dificultate care coboară pe-acolo.
De altfel, la baza muntelui ucraineanul ne-a mărturisit că a dezertat şi a fugit din războiul din ţara vecină, precum şi faptul că a luptat pe front 2 ani şi 8 luni, lucru care i-a uşurat tentativa de fugă”, a spus Dan Benga.
Potrivit acestuia, cetăţeanul ucrainean se afla de trei zile în munţi.
„Se afla de trei nopţi în munţi şi în afara unor probleme de solicitare fizică, normale ţinând cont de asprimea munţilor prin care a trecut, totul este ok cu el”, a mai adăugat reprezentantul Salvamont Maramureş.
peraţiunea de recuperare din munte a cetăţeanului ucrainean a fost sprijinită de un echipaj al Poliţiei de Frontieră din comuna Poienile de sub Munte.











