ImportantNational

DE CRACIUN: ASOCIATIA MARAMURES DIN TORINO A ORGANIZAT UN CONCERT DE COLINDE. MOSUL A VENIT PENTRU COPII (FOTO/VIDEO)

Ca fiecare an, Asociatia Maramures din Torino, presedinta Liliana Solomon, a organizat un concert de colinde pentru românii departe de casă. Si tot ca în fiecare an nu a lipsit Mos Crăciun cu daruri pentru copii. De data aceasta mosul a fost mai darnic si a dat cadouri tuturor invitatilor prezenți in sala.

Cei mai tineri colindatori au fost doi copilasi. Roberta si Leonardo, 7 ani.
Ne-a încântat cu vocea ei Roxana Corban, maramureseanca care trăieste la Torino. In final ne-a colindat Grupul Iza. Am văzut lacrimi in ochii oamenilor, i-am văzut colindand si dansand.

La eveniment a fost prezent si presedintele asociatiei Lumina, Francesco Paganelli, italian căsătorit cu o româncă. Nu a lipsit cosul cu colaci, nuci si portocale, adus de doamna Tatiana Ghiur, o barladeanca care iubeste tradiția din toate zonele României. A fost ca în sânul familiei. O atmosferă magică cu oameni minunați. La concert au venit oameni din Milano, Piacenza si Asti. A fost ceva de vis.

Informatii furnizate de Liliana Solomon, presedintele Asociatiei Maramures din Torino

Te-ar putea interesa si

Compania aeriană HiSky Europe a pus în vânzare bilete de avion spre Milano și Londra de pe Aeroportul Internațional Maramureș

Vasile Dale

COVID-19: DE LA ORA 0.00 – Ucraina închide granițele cu România

Vasile Dale

CAVNIC: Persoană bănuită de furt calificat și distrugere, cauzând un prejudiciu de peste 10.000 de lei, depistat de poliţişti

Redactie

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.