Raulino delivery
Anais

Știri EXCLUSIVE

De interes

FOTO: Turist german, mort lovit de fulger în Munţii Rodnei

Operațiunea de recuperare a turistului lovit de fulger, luni, în Munții Rodnei, s-a întins până târziu în noapte, bărbatul de 32 de ani și cei care îl însoțeau fiind surprinși de vremea rea în zona Tarniţa, la Cruce, după o schimbare bruscă a vremii.

Turistul german de 32 de ani a murit după ce a fost lovit de trăsnet.
Victima se afla cu alte 16 persoane în momentul în care vremea s-a schimbat brusc și a început furtuna.
Salvamontiștii au fost alertați, luni, să vină în ajutorul unui grup de 17 persoane, dintre care una lovită de un fulger, care au rămas blocate în zona Tarniţa, la Cruce, în Munţii Rodnei.

”Echipajele de intervenţie au găsit la locul indicat o victimă de sex masculin, în vârstă de aproximativ 32 de ani, cetăţean german, fără semnale vitale. Din datele pe care le avem ar fi fost lovit de un trăsnet”, a transmis ISU Bistriţa-Năsăud.

Celelalte 16 persoane au fost evaluate din punct de vedere medical şi sunt în afara oricărui pericol.

Intervenția salvatorilor a fost una extrem de dificilă din cauza condițiilor meteo și a terenului accidentat.

Trupul turistului german a fost transportat la morgă pentru necropsie.

Redactie
Redactie
Fondată în 2016, redacția vasiledale.ro s-a născut la intersecția dintre jurnalism și dinamismul rețelelor sociale, punând accent pe formatul video live și pe optimizarea pentru mobil. Echipa noastră s-a distins prin fact-checking riguros și o abordare vizuală modernă, adaptată consumului rapid de informație. Redacția, vasiledale.ro, a devenit rapid o voce digitală influentă în tot Maramureșul și nu numai.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

SPORT