Sport

FOTBAL, LIGA 2: Recea a pierdut acasă cu Csikszereda

Noul sezon al ligii secunde de fotbal din România a început sâmbătă, 29 august. Nu mai puțin de cinci partide au avut loc în prima zi, iar alte două au fost amânate din cauza virusului COVID-19. Dintre echipele nou promovate care au debutat în noul sezon, doar Slobozia a reușit să câștige, învingând-o pe Turris cu scorul de 1-0. Celelalte două, ACSF Recea Maramureș și CSM Slatina, au pierdut cu 1-0, fiind învinse de Csikszereda, respectiv Dunărea Călărași.

ACSF Recea Maramureș – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1 (0-1)

Stadionul Central din Recea a fost gazda debutului istoric în liga secundă a formației ACSF Recea Maramureș. Partida a început pe fondul dominării oaspeților, aceștia încercând poarta de mai multe ori de la distanță, dar fără succes. Gazdele au încercat să lovească pe contraatac, dar șuturile lui Coman și Micaș nu i-au pus probleme portarului Ribansky.

Csikszereda a deschis scorul în minutul 29 după o greșeală în apărarea gazdelor. Mingea a ajuns la Levente Bara, în poziție centrală, după o pasă greșită a fundașului central de la Recea. Levente a trecut apoi ușor de un jucător al gazdelor și a șutat plasat de la circa 20 metri.

Repriza secundă a început cu gazdele în atac, alergând după egalare. În minutul 56, Balha l-a driblat ușor pe un apărător de la Miercurea Ciuc, a intrat în careu și a fost faultat de portarul Ribansky. Penalty-ul a fost executat de Micaș, dar apărat de goalkeeperul oaspeților.

Cinci minute mai târziu, Csikszereda putea majora diferența, dar șutul trimis din 6 metri a lovit bara transversală.

Până la finalul partidei, Recea a avut posesia mai mult, dar fără urmări pe tabelă. Gazdele au mai avut o ocazie bună de a egala prin jucătorul împumutat de la CFR Cluj, Rareș Ispas, dar lovitura de cap trimisă de acesta a fost parată de portarul oaspeților.

Echipele de start:

ACSF Recea Maramureș: Bota (cpt.) – Jucan, Oiță, D. Simion, Potcoavă, Micaș, R. Rus, Brata, Chinde, Mărieș, M. Coman
Rezerve: Răilean – Ant. Lung, R. Ispas, Urs, Balha, Teuț, Al. Oltean, Fl. Cordoș, Szecui
Antrenor: Ciprian Danciu

Csikszereda Miercurea Ciuc: Ribansky – R. Takacs, Intzidis, Apro, Palmeș, Bara, Eder Gonzalez (cpt.), Botorok, Bauza, Marrone, T. Suciu
Rezerve: Gyenge – Csonka, Kalman, Meszaros, Gergely, N. Janos, A. Szabo, Szondi, Csuros
Antrenor: Valentin Suciu

Sursa Cluj24.ro

FOTBAL OLD BOYS: Neighbors Team Baia Mare – Sport Team Baia Mare 6-5 (4-1)

Vasile Dale

ZIUA PROTECȚIEI CIVILE: Câştigătorii competiţiilor sportive organizare de ISU Maramureş

Vasile Dale

FOTBAL JUDEŢEAN: Se pune gazonul pe terenul din Şomcuta Mare. Noutăţi de la AJF Maramureş (FOTO)