BREAKING NEWSImportantRecomandateTara Lapusului

HARTĂ: Scenariile în care se încadrează fiecare localitate Maramureş pentru începerea școlii. Comuna Coroieni este ROȘIE

Ministerul Sănătății a publicat lista incidenței cazurilor de COVID-19 pentru fiecare localitate din România. Pe baza acestor date, vor fi stabilite scenariile după care vor funcționa școlile la începutul anului școlar.

”Astăzi, 7 septembrie 2020, toate direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București vor informa Inspectoratele Școlare Județene/al Municipiului București, respectiv senatele universitare ale instituțiilor de învățământ superior și Comitetele Județene / al Municipiului București pentru Situații de Urgență (CJSU/CMBSU) cu privire la situația epidemiologică la nivelul fiecărei localități, iar până la data de 10 septembrie, în funcție de aceste date, de particularitățile locale, de infrastructura și resursele umane ale fiecărei unități de învățământ în parte, consiliul de administrație al unității de învățământ va propune Inspectoratului Școlar Județean/al Municipiului București aplicarea unuia dintre scenariile de organizare și desfășurare a cursurilor în unitatea de învățământ, conform Ordinului ministrului educației și cercetării și al ministrului sănătății 5487/1494/ 01.09.2020.

Care sunt scenariile
Comitetele judeţene/al municipiului Bucureşti pentru situaţii de urgenţă (CJSU/CMBSU) vor emite hotărârea privind scenariul de funcţionare pentru fiecare unitate de învăţământ pentru începutul anului şcolar 2020-2021. Criteriul epidemiologic în baza căruia unitățile/instituțiile de învățământ stabilesc unul dintre cele 3 scenarii este rata incidenței cumulate, respectiv numărul total de cazuri noi din ultimele 14 zile raportat la 1000 de locuitori.

Scenariul 1 prevede participarea zilnică a tuturor preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție.

Scenariul 2 – participarea zilnică a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție și Revenirea parțială (prin rotație de 1-2 săptămâni) a elevilor din celelalte clase de gimnaziu și liceu, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție.

Scenariul 3 – participarea tuturor preșcolarilor și elevilor la activități / lecții online.

Situaţia în Maramureş conform hărţii şi tabelelor de mai jos: La Coroieni scoala va incepe exclusiv online. Incidenta de pozitivi este 5,99 la o mie de locuitori.

Te-ar putea interesa si

EXCLUSIVITATE: GRENADA RUSEASCA A EXPLODAT SUB PRIVIRILE COPIILOR FAMILIEI DIN VALEA VISEULUI. A 7-A AMENINTARE DE ACEST GEN DIN ZONA (MARTURII CUTREMURATOARE – VIDEO)

Vasile Dale

Gheorghe Șimon, deputat PSD: „Liberalii au jucat în deplasare în săptămânile comasării”

Redactie

RAZII: Poliţiştii Biroului Judeţean Poliţie Transporturi Maramureş, verificări pe trenurile de călători şi în gări

Vasile Dale

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.