BREAKING NEWSEvenimentRecomandate

Și-au prins superiorul cu aparatul radar: Agenți de la rutieră (foști actualmente), dar și ofițerul au fost trimiși în judecată după 4 ani de anchetă

Ca urmare a finalizării cercetărilor efectuate de către ofițerii de poliție judiciară ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Maramureș, la delegarea procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș, acesta a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertatea unui număr de 3 inculpați, astfel:

  1. un agent de poliție în cadrul Poliției Municipiului Baia Mare – Biroul Rutier Baia Mare, pentru săvârșirea infracțiunii de fals intelectual;
  2. un agent de poliție în cadrul Poliției Municipiului Baia Mare – Biroul Rutier Baia Mare, pentru săvârșirea infracțiunii de fals material în înscrisuri oficiale;
  3. un agent de poliție în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș – – Serviciul Rutier la momentul săvârșirii faptei, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la fals intelectual.

În rechizitoriul întocmit, s-a reținut, în esență, următoarea stare de fapt:

La data de 28 iunie 2020, primii doi inculpați, în calitate de agenți de poliție rutieră în cadrul Poliției Municipiului Baia Mare – Biroul Rutier, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de supraveghere de supraveghere și control a traficului rutier, acționând cu aparatul radar, au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 84 km/h (limita maxim admisă pentru acel sector de drum fiind de 50 km/h).

Imediat, primul inculpat a constatat că, la volanul autoturismului, se afla cel de-al treilea inculpat, aflat în timpul liber și deplasându-se în interes personal pe drumul public.

În acest context, primul inculpat a întocmit în fals un proces-verbal de sancționare contravențională pe numele fiicei celui de-al treilea inculpat, atestând necorespunzător adevărului faptul că aceasta ar fi condus autoturismul în cursul zilei respective, iar cel de-al doilea inculpat a executat pe procesul-verbal de sancționare contravențională o semnătură falsă, în numele contravenientei, la rubrica „Contravenient/Am luat la cunoștință și am primit p-v”.

Dosarul a fost trimis spre judecare Judecătoriei Baia Mare.

Te-ar putea interesa si

Omerta celor de la Protecţia Copilului. Cum a fost trecut sub tăcere un caz de abuz sexual dintr-un centru de plasament asupra unei fetițe de doar 11 ani

Vasile Dale

CATA REALITATE!!! SCRISOARE DESCHISA CATRE Ministrul al Sănătății: „avem nevoie de un sistem educațional reformat din temelii!”

Vasile Dale

TRAGEDIE LA INĂU: Bărbat găsit mort sub un tractor răsturnat – actualizare

Redactie

2 mesaje

mo aprilie 17, 2024 at 6:01 am

intrebarea pentru ei si pentru altii de la rutiera e: a meritat? nu suntem sfinti, insa cand se intampla ASUMA-TI raspunderea! probabil mai urmau si alte nereguli, cum ar fi faptul ca fiica lui ar fi circulat cu permisul suspendat, cine sa o verifice, ca doar taticu e in maf(g)ia militieneasca…tentatia de a face abuzuri va fi mereu..

Raspunde
mo aprilie 17, 2024 at 10:08 pm

ce pacat ca judecatorii nu se supun si ei unor astfel de reguli, acum vad ca legea Anastasia e calcata in picioare, iar Bindiu e in „arest la domiciliu”…sunt buni banii! BAIETI LIBER LA TRAS PE NAS SI UCIDERE DIN CULPA, legea e pentru SARAKI..

Raspunde

Lasa un mesaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

În toate magazinele din Maramureș.

This will close in 10 seconds