Efectiv e de noaptea minții ce se întâmplă în Maramureș! Vă amintiți când au venit cu 3 elicoptere și au ridicat doi indivizi din Borșa? I-au dus la București în excursie și i-au trimis acasă cu trenul! Pe Valea Vaserului e jaf! Mafia pădurilor a învins… ancheta este OPRITĂ! Ați auzit bine: s-a terminat. Au cheltuit sute de mii de lei pentru că au veni cu mic cu mare ”hăpt la Maramu” iar de dosar s-a ales praful și pulberea. Cei care au jefuit pădurile de pe Vaser – ”obiectiv strategic al statului român” au răsuflat ușurați. Nimeni nu se atinge de ei.
Ce s-a întâmplat ieri? Simplu: au venit din nou cu mic cu mare doar că marii polițiști de la IGPR (și procurori firește) credeți că s-au dus unde s-a ”kilerit fără milă” pădurea? Nici vorba. Au controlat în schimb mai multe sociatăți comerciale la care nu au găsit mare lucru. Mai bine spus: e jale mare că efectiv s-au întors cu mâna-n… partea dosală. Pardon, scuzați: cu mâna goală. Din nou un mare fâs la care au fost aduși de prin toată țara zeci de oameni. Pentru fâsul despre care facem vorbire eu, dvs și toți contribuabilii români am plăti alte zeci, poate sute de mii de lei.
Polițiștii și procurorii suferă de ”orbul găinii” sau pur și simplu nu vor să vadă jaful
Organele statului (polițiști, procurori, inspectori ai gărzii forestiere etc) au descins pentru a mia oară în ultimele luni pe valea Vaserului dar se pare că toți au orbit instant. Niciunul nu a văzut că pentru a tăia ilegal pădurea au tras buștenii pe linia ferată a Mocăniței. Aceștia mafioți (că altfel nu le putem spune) au distrus efectiv linia Mocăniței pe o distanță de 1,1 km. Absolut nimeni nu a văzut, absolut nimeni nu a cercetat. Asta în condițiile în care angajații Direcției Silvice Maramureș au sesizat POLIȚIA. Poliție care, repetăm, a fost de mii de ori deja în zona respectivă. Practic linia ferată din zona Comanu – Izvorul Boului (între km 44+400 și 45+500) nu mai poate fi folosită pentru că prin tragerea buștenilor cu TAF-urile a rezultat distrugerea în totalitate a terasamentului.
Nicio anchetă, nicio persoană identificată. Doar prejudiciul cu care Direcția Silvică Maramureș a rămas. Curios este faptul că șeful OS Vișeu deși are în administrare linia ferată a Mocăniței de pe Valea Vaserului nu a văzut nimic, nu a știut nimic, nu a sesizat nimic. Și atunci ce știe domnul directoraș de ocol? Poate ne spune acum unde sunt banii furați din seiful instituției pe care o păstorește de ani buni de zile.
Noi am decis să vă publicăm fotografiile realizate la fața locului. Poate, poate cineva mai are curaj în țara asta să facă o anchetă penală așa cum trebuie. Poate mai există în România vreo instituție care să aplice legea și să îi prindă pe autori și să îi ”tragă de urechi”. Toată lumea știe cine sunt doar că nimeni, nimic. Să credem că se urmărește distrugerea turismului de pe Valea Vaserului? Să înțelegem că se dorește dispariția celebrei Mocănițe? A Mocăniței cu abur, cea care este singura atracție turistică a Maramureșului cunoscută în toate colțurile Mapamondului? Altă explicație de bun simț chiar nu avem.
Așteptăm răspunsurile poliției, parchetului, Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, Romsilva despre situația prezentată în acest articol. Nu le mai cerem în mod oficial pentru că știm că ne urmăresc cu atenție. Răspunsurile le vom publica.







Citește și:
2 mesaje
Singura solutie este sa vina investigatori din alta parte tarii, care sa nu aiba conexiuni cu cei din MM si care sa taie in carne vie, atit la Romsilva cit si la IPJ MM. De ce pentru droguri vin specialisti din alte zone si aici nu?
Mafia lucrează, nu doarme deloc,își văd afacerile in pericol,poate niste procurori din afara ar rezolva,dar nu se poate.