SPJ Salvamont Maramureș, structura profesionistă de salvare montană a Consiliului Județean Maramureș, desfășoară o dificilă operațiune de salvare a trei cetățeni ucraineni aflați în primejdie în apropierea Vârfului Strungă spre Vârful Pop Ivan.
Persoanele, cu vârste de 35, 37 și 42 de ani, au alertat autoritățile prin 112, semnalând epuizare și provizii insuficiente, fiind, din spusele lor, de 3 nopți în munți, plus faptul că unul dintre ei este rănit și nu se mai poate deplasa.
Locația este dificilă, ei fiind blocați într-o ravenă, iar temperaturile scăzute și stratul de zăpadă proaspăt căzut reprezintă un risc suplimentar.
Unul dintre ucraineni a suferit prin cădere o accidentare la un membru inferior.
Operațiunea de căutare salvare este în desfășurare, cu participarea Salvamont Maramureș și a echipelor Poliției de Frontieră Poienile de Sub Munte și Valea Vișeului, structuri din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației.
Echipele de salvare montană de prim răspuns și de suport ale Salvamont Maramureș urcă în munte în acest moment fiind hotărâti să intervenim rapid și profesionist pentru găsirea, salvarea și transportul în siguranță al celor trei persoane din munte.


ACTUALIZARE
După o operațiune de căutare salvare care a durat peste 5 ore și a fost desfășurată în condiții de iarnă, salvatorii montani împreună cu polițiiștii de frontieră au reușit să ii găsească pe cei trei ucraineni. Extenuați, fiindcă se aflau de 3 zile prin munți, hipotermici și fără provizii cei trei au refuzat îngrijirile medicale salvatorii oferindu-le ceai cald, sandvich-uri și batoane proteice.
Ucrainenii au fost evacuați în siguranță din munte și fiindcă au refuzat și transportul la unitatea medicală pentru investigații, fiind bucuroși că au fost extrași în siguranță din munte și fericiți că au scăpat de condițiile extreme de care au avut parte în ultimele zile, au fost predați autorităților competențe în vederea îndeplinirii procedurilor impuse în astfel de cazuri.