Intervenție incredibilă a pompierilor militari din Baia Mare. Aceștia au intervenit pentru salvarea unui bărbat care a căzut în puțul liftului de la etajul 7 se pare. Se pare că bărbatul este în viață iar militarii încearcă să ajungă la el. Sunt pregătite și echipajele SMURD pentru a-l prelua de urgență. Și polițiștii sunt la fața locului.
Pompierii au reușit să îl extragă din puțul liftului iar echipajele medicale l-au intubat imediat. A fost stabilizat și transportat la Spitalul Județean de Urgență Baia Mare.
Alarma la 112 a fost dată de un băimărean care locuiește la etajul 10 al blocului. Acesta a auzit bubuitura puternică și urletele scoase de bărbatul în vârstă de 50 ani în timp ce cădea în gol. Se pare că acesta ar fi chiriaș în bloc fiind identificat de polițiști pe baza autoturismului din parcarea imobilului înmatriculat în județul Bacău.
Polițiștii au deschis un dosar penal și fac cercetări pentru a stabili cum a fost posibil ca ușa liftului să se deschidă în tip ce liftul nu era la etajul 7.
Menționăm că lifturile din blocurile turn de pe bulevardul Independenței sunt vechi și prost întreținute. Acestea datează din perioada construirii blocurilor în perioada Epocii de Aur ai Comunismului în Baia Mare: 1967-1970.
Ce spune ISU Maramureș
Pompierii Detașamentului Baia Mare au fost solicitați să intervină pentru extragerea unei persoane, cazută în puțul liftului, într-un bloc de pe bulevardului Independenței din municipiul Baia Mare.
La locul evenimentului s-au deplasat o autospecială de descarcerare și una de stingere cu apă și spumă, cât și trei echipaje medicale.
Victima, de sex masculin, a fost extrasă de către echipajele de pompieri aflate la fața locului. A fost preluată de către echipajul de Terapie Intensivă Mobilă, intubată și transportată la Spitalul Județean din Baia Mare. Aceasta prezintă politraumă, cu diverse fracturi deschise la nivelul membrelor.


Ce spune IPJ Maramureș
La data de 11 iunie a.c., în jurul orei 22.30, polițiștii au fost sesizați să intervină la un incident petrecut pe strada Independenței din Baia Mare.
Din verificările efectuate până în acest moment, polițiștii au stabilit că un bărbat de 50 de ani ar fi căzut în puțul unui lift de la etajul 7 al unui bloc.
Bărbatul a fost transportat la spital, iar din nefericire, ca urmare a leziunilor suferite, acesta a decedat.
Polițiștii continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc incidentul.
1 mesaj
Si unde e miracolul din titlu?